Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2019 στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης

codeweekeu

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2019  πραγματοποιείται για έβδομη χρονιά από τις 5 έως τις 20 Οκτωβρίου 2019.

Η Εβδομάδα Προγραμματισμού της ΕΕ είναι μία πρωτοβουλία απλών πολιτών που γιορτάζει τη δημιουργία εφαρμογών και πραγμάτων γύρω μας μέσω της συγγραφής κώδικα. Κάθε χρόνο εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες της Ευρώπης έχουν την ευκαιρία να πειραματιστούν χρησιμοποιώντας νέες ψηφιακές τεχνολογίες, να κάνουν τα πρώτα τους βήματα γράφοντας λίγες γραμμές κώδικα και ακόμα να εμβαθύνουν τις γνώσεις τους στον τομέα της πληροφορικής και του προγραμματισμού.

Στο σχολείο μας, στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ, οι μαθητές της Γ', Δ', Ε' και Στ' Τάξης εμβάθυναν στην έννοια του προγραμματισμού μέσω του προγραμματιστικού περιβάλλοντος Scratch. Οι μαθητές με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Τόνιας Ζαχαράκη δημιούργησαν τις πρώτες τους εφαρμογές και ενθουσιάστηκαν από το συναρπαστικό κόσμο του προγραμματισμού και τις δυνατότητές του.