Σχολική Γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Oktwbriou28 19

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης, η εορταστική εκδήλωση του Σχολείου για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 και την ελληνική σημαία.

Στα πλαίσια της εκδήλωσης οι μαθητές/τριες της Πέμπτης τάξης παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα και ποιήματα εμπνευσμένα απ΄ τον αγώνα των Ελλήνων εναντίον των Ιταλών και Γερμανών. Τη διδασκαλία των ρόλων, τη σκηνοθεσία, τη φροντίδα για τα κοστούμια και τα σκηνικά της τελετής είχαν οι δάσκαλοι της  τάξης, κ.κ. Γεώργιος Δριβάκος και Δημήτριος Μπαμπαλέτος. Τη διδασκαλία της χορωδίας είχε ο εκπαιδευτικός κ. Θεόδωρος Μπουγάδης.

Οι συντελεστές της εκδήλωσης απέσπασαν το ένθερμο χειροκρότημα όλων των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων και κηδεμόνων που παρευρίσκονταν.