Ώρα Κώδικα 2020

wra kwdika 2020

Και οι μικροί μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης μεγαλουργούν! Φέτος τολμήσαμε Scratch και σε τμήματα της Β' Τάξης. Τα αποτελέσματα εκπληκτικά! Τα αστεράκια ενθουσιάστηκαν! Δε δυσκολεύτηκαν καθόλου! Δημιούργησαν το πρώτο τους πρόγραμμα, ένιωσαν δημιουργικά! Ικανοποίηση και χαμόγελα! Μεγάλη χαρά και για την εκπαιδευτικό Πληροφορικής του σχολείου κ. Τόνια Ζαχαράκη! Σπουδαίο επίτευγμα να καλλιεργείται η αλγοριθμική σκέψη των μαθητών από τόσο τρυφερή ηλικία! Οι μαθητές μαθαίνουν να βάζουν στόχους, να σχεδιάζουν και να υλοποιούν τη διαδικασία επίτευξης των στόχων τους με προγραμματισμό! Τόσο πολύτιμη δεξιότητα στη ζωή κάθε ανθρώπου! Χρησιμοποιήσαμε την εφαρμογή Scratch Desktop για να προγραμματίσουμε που εγκαθίσταται και σε υπολογιστή και σε tablet.. Και οι μικροί μαθητές μας δημιούργησαν το πρώτο τους πρόγραμμα στον υπολογιστή!

Αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2020-2021

agiasmos2020

Το πρώτο κουδούνι στα σχολεία βρήκε μαθητές και εκπαιδευτικούς κρατώντας αποστάσεις και φορώντας μάσκες.  Ο καθιερωμένος αγιασμός πραγματοποιήθηκε με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας. Στον αγιασμό παρευρέθηκαν και ευχήθηκαν στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς ο κ.Θεόδωρος Βερούτης - Αντιπεριφερειάρχης Λακωνίας , ο πρόεδρος του Δ.Σ. Σπάρτης κ.Σπυρίδων Μοιράγιας , ο κ.Φώτης Πολίτης Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Λακωνίας και ο διοικητής της Τροχαίας Σπάρτης κ .Βασίλειος Μαυροειδόγγονας οποίος με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής περιόδου, φρόντισε να διανεμηθούν σχολικά προγράμματα, σελιδοδείκτες καθώς και ενημερωτικά φυλλάδια με συμβουλές οδικής ασφάλειας και κυκλοφοριακής αγωγής, για μαθητές και γονείς.