Δοξολογία-παρέλαση-χοροί την ημέρα της 28ης Οκτωβρίου

dafnino stefani

Την Κυριακή 28η Οκτωβρίου 2018, ο σημαιοφόρος του Στ1 τμήματος και οι παραστάτες/τριες, θα πρέπει να βρίσκονται στις 10:00 π.μ. στο άγαλμα του Λυκούργου το οποίο βρίσκεται στο Πάρκο Ευαγγελίστριας απ’ όπου θα παραληφθούν από τους εκπαιδευτικούς κ.κ. Χονδρό Παναγιώτη και Μπαμπαλέτο Δημήτριο και θα μεταβούν στον Μητροπολιτικό Ναό της Ευαγγελίστριας για τη δοξολογία και εν συνεχεία –συνοδευόμενοι/ες από τους/τις κ.κ. Χονδρό Παναγιώτη και Μπαμπαλέτο Δημήτριο - θα μεταβούν στο Κενοτάφιο του Λεωνίδα για απόδοση τιμών και από εκεί στον προκαθορισμένο χώρο (στη διασταύρωση των οδών Λυκούργου και Λεωνίδου) για την προετοιμασία τους για την παρέλαση και τους παραδοσιακούς χορούς.

Οι μαθητές/τριες των τάξεων που συμμετέχουν στην παρέλαση θα συγκεντρωθούν στη διασταύρωση των οδών Λυκούργου και Λεωνίδου, στις 11:30 π.μ. τους/τις οποίους/ες θα παραλάβουν οι εκπαιδευτικοί, κ.κ. Ανδρώνης Βασίλειος & Δριβάκος Γεώργιος, οι οποίοι και θα τους συνοδεύσουν στην παρέλαση και κατόπιν στους παραδοσιακούς χορούς. Μετά το πέρας της παρέλασης οι μαθητές/τριες που δε συμμετέχουν στους παραδοσιακούς χορούς θα παραληφθούν από τους γονείς/κηδεμόνες τους στο σημείο όπου ολοκληρώνεται η παρέλαση (επί της οδού Λυκούργου, στην είσοδο του Δημοτικού Πάρκο όπου βρίσκεται και το Αρχαιολογικό Μουσείο), ενώ οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στους παραδοσιακούς χορούς και αμέσως μετά τη λήξη τους, θα παραληφθούν από τους γονείς/κηδεμόνες τους στην Κεντρική Πλατεία Σπάρτης (υπεύθυνοι: κ.κ. Ανδρώνης Βασίλειος & Δριβάκος Γεώργιος).